Активні, ініціативні, відповідальні і творчі – це про команду «Азимут», новообраний студентський уряд УКУ.
Саме за них віддали свій голос 352 студентів УКУ, а це 53% від загального числа виборців. Азимути знають, як об’єднувати схід і захід України, як коротко і лаконічно розказати про себе за 107 секунд і, що не менш важливо – втілювати сказане в реальному повсякденному студентському житті.
У команді їх 7: Галина Дідула, Олег Пачковський, Марта Дідула, Христина Ярема, Магдалина Димид, Олександр Потапов та Ірина Шевчук. У кожного свої обов’язки і чітко визначені ролі. Головою уряду стане Галина Дідула, яка за час навчання в УКУ була головою Братства УКУ і координувала Великдень разом в Мелітополі. “Зараз народжуються нові ідеї, найкращі друзі та досвід, який сидячи за партою ніколи не здобудеш”, – каже вона.
10 травня, відбулася інавгурація новообраного студентського уряду. Ми трішки поспілкувалися з ними. Що вони планують, про що мріють і до чого прагнуть, далі в інтерв’ю.
Які саме ініціативи пропонуєте, аби покращити студентське самоврядування?
Галина Дідула: Наша діяльність поєднуватиме 4 основні напрямки, про які ми заявляли у своїй програмі – розвиток спорту, національної мобільності, розвиток підприємництва серед студентів та реалізація еко-проектів.
В УКУ досить добре розвинене студентське самоврядування, і ми хотіли б ділитися своїм досвідом з іншими університетами, їхати в інші міста та розвивати напрям обмінів між студентами. Тут йдеться про національну мобільність, яка полягатиме в сприянні примиренню і співпраці між молоддю в різних регіонах України для осягнення єдності і миру в країні. Також ми хочемо забезпечити стипендії для громадянського служіння студентів УКУ і для їхньої праці над проектами на Півдні та Сході України.
Ми уже маємо досвід реалізації спільного проекту Великдень Разом у Мелітополі, до якого долучилися студенти з Мелітопольського Педадогічного та Аграрного університетів. Ми провели зустріч з студентською радою педагогічного університету й маємо дуже позитивні враження, адже почули про такий проект як “Бумеранг”, який займається обміном між студентами їхнього університету та університетами з інших міст. Сподіваємося, що наш ректорат та керівництво університетів зі східних регіонів зможуть узгодити всі адміністративні питання, а ми, в свою чергу, забезпечити якість та продуктивність напряму.
А як саме ви збираєтеся розвивати підприємництво серед студентів?
Олег Пачковський (студент програми “Етика-Політика-Економіка”): Ми хотіли б, щоб студенти долучалися до розробки ідей брендованого одягу, який продається у крамничці, і зробили символіку університету трендом.
У свою чергу хочемо запропонувати адміністрації розглянути ідею фінансування таких студентських ініціатив щодо покращення дизайну та виготовлення продукції, яка продається в ЦШ. Що ми отримаємо в результаті? Доступна ціна одягу через оптові замовлення на університет, а також робота й подальший розвиток крамнички незалежно від діючого уряду. Також хочемо створити сайт фірмової продукції від студентів, тобто будь-який студент зможе створити брендовий одяг УКУ або іншу продукцію, за власним дизайном й продавати його на нашому сайті. Основною перевагою цієї частини є можливість для кожного студента створити авторський продукт й спробувати продати його на конкурентному ринку. За такою моделлю вже працює kmagiftshop.com, наприклад.
Додам, що четверо талановитих студентів з програми ЕПЕ вже поділились зі мною власними ідеями й навіть створили авторський дизайн футболок УКУ. Отож наша реформа полягає у двох аспектах: розробка фірмового брендованого одягу УКУ з класним дизайном й за доступною ціною, а також розвиток підприємництва серед студентів.
За який напрямок зі своєї передвиборчої програми візьметеся у першу чергу?
Олег Пачковський (студент програми “Етика-Політика-Економіка”): Серед нагальних питань – це вирішення проблеми спортзалу, графік роботи якого складається укінці другого семестру, тобто на початку червня. Ми хочемо залучати спортзали шкіл та університетів.
Наразі в університеті почала формуватись футбольна команда. Є тренер, який проводить тренування і маємо ситуацію, що з серпня знесуть футбольний та волейбольний майданчики. Тому нам треба новий простір, де команди будуть тренуватись. Є варіант продовжувати тренуватись на Хуторівці, але наразі маємо дуже незручний час (понеділок о 14:00). Виходячи з цього, з’явилось бажання знайти спортзал поруч, щоб команди мали де тренуватись. Як варіант розглядаємо Львівську політехніку. У подальшому хочемо допомогти командам взяти участь у Студентських Лігах нашого міста. Переймаючи досвід західних університетів, хотілось би сформувати культуру вболівання та підтримки наших команд.
Цікаво, а що нового чекати в еко-напрямку?
Христина Ярема: Ми визначили план-мінімум. По-перше, хотіли б продовжити співпрацю з Трапезною УКУ, яку ми з Мартою і Олегом вже почали минулого року. Тоді ми закупили багаторазові контейнери для харчів і заохотили студентів використовувати їх під час «Еко-тижня». Почали рекламувати життя без сміття. Хотілося б піти далі і замінити одноразові контейнери. По-друге, шукаємо спосіб встановити фонтани з питною водою у кожному корпусі. Адже це вбереже планету від купи пластикових пляшок на сміттєзвалищах.
По-третє, є ідея створити урбан-сад і проводити там різні події. Чому б не вирощувати на терасах Центру Шептицького базилік і м’яту, з яких студенти зможуть робити собі всілякі коктейлі. Але ми поки що не впевнені, як правильно ці кошти залучити.
На чий досвід ви орієнтувалися, коли розробляли програму своїх дій? Можливо, переглядали роботу студентських осередків закордоном?
Христина Ярема: У першу чергу ми орієнтувалися на потреби студентів УКУ, бо це клієнти університету і вони мають бути задоволеними. Ми як студенти самі вже знаємо, чого не вистачає в студентському середовищі, що варто покращити, змінити. Ми спілкувалися з певними тренерами про освіту закордоном. Цього семестру я мала нагоду навчатися в Канаді і спілкувалася з президентами інших університетів, як структурно впроваджувати зміни. Цей весь досвід допомагає нам краще зрозуміти, як можемо допомогти студентам.
Як ви розподілили між собою обов’язки?
Марта Дідула: Наша команда сформувалася під час проекту Великдень Разом у Мелітополі,. Кожен відповідав за певну ділянку роботи. Приблизно за тим же принципом ми розподілили ролі в команді студентського уряду. Галя була координатором проекту. Я була фінансистом, комунікувала з фінансовим відділом та відділом розвитку. Тому мені найлегше вирішувати фінансові питання.
Олег завжди допомагав у вирішенні нагальних питань і є віце-президентом уряду. З Сашком ми познайомилися під час інших проектів і знаємо його як відповідального і активного студента. Саме він візьметься за ідею брендування фірмового одягу УКУ, бо має натхнення змінювати і покращувати роботу крамнички.
Христя завжди цікавилася еко-напрямком. Вона організовувала «Еко-тиждень УКУ» та брала участь в організації «Енактус УКУ», тому взялася за проекти пов’язані з еко. Також вона є координатором студентських організацій. Іра добре справилася з промоцією нашого проекту, тому стане прес-секретарем нашого проекту. Вона вміє виконувати детальну роботу. Марта нам знімала відео. Такий розподіл обов’язків між учасниками команди дуже важливий для ефективної роботи і для загального результату.
Який з пунктів заявлених у програмі ви назвали б найбільшим успіхом, якби вам вдалося це втілити?
Галя Дідула: Це той пункт, про який ми не згадали у своїй програмі, оскільки не до кінця впевнені, чи зможемо це реалізувати. Щоб не бути голослівними, у програмі прописували тільки те, що можемо пообіцяти.
Ми хотіли б підняти рівень активності студентів в УКУ в різних заходах, в позауніверситетських проектах. Аби вони самі ініціювали і заохочували інших.
Можливо, це вдасться зробити через запрошення їх до участі у проектах Різдво і Великдень разом. Спочатку у до такого проекту долучилося тільки 3 студентів, а наступного разу поїхали 9. Думаю, що наступного разу поїде більше людей.
Нам треба добре виконувати свою роботу, щоб інші люди приєднувалися до нас.
З власного досвіду скажіть, що особисто вас мотивує брати участь у студентському самоврядуванні і як до цього заохочувати інших?
Христина Ярема: У нашій команді ми всі любимо організовувати проекти, а не займатися адміністративною роботою. Але якщо ми хочемо розвинути в наших студентів відповідальність за університет, то спершу треба її взяти на себе. Тому ми вирішили зібратися і не побоятися цієї відповідальності. Багато людей скаржаться, коли щось не подобається. Треба не скаржитися, а робити і поступового змінювати Україну, починаючи з маленьких проектів. Тому ми і наважилися.
Не всі студенти прагнуть бути активними у студентському самоврядуванні. Як ви гадаєте, лідерство – це вроджена чи набута якість?
Олег Пачковський (студент програми “Етика-Політика-Економіка”): Деякі думають, що це надто складно, але насправді до самоврядування може долучитися кожен студент. Ми цього і очікуємо. Щодо лідерів, то їх не може бути багато. Є люди, які не є лідерами, але добре роблять свою роботу і це не менш важливо. Тому заохочуємо всіх долучатися.
Галина Дідула: У нашій команді кожен може бути і лідером, і виконавцем залежно від ситуації. Ми відповідальні за певну ділянку роботи і є лідерами у цій сфері. Водночас ми можемо виконувати завдання в інших ділянках також.
Коли ми щось робимо, то одночасно і вчимося. Чому ви хотіли б навчитися, пройшовши цей шлях?
Олег Пачковський (студент програми “Етика-Політика-Економіка”): По-перше, ми маємо розуміти нашу зону впливу і зону відповідальності. Ми не будемо братися за те, що мають робити студентські організації та адміністрація. Найперше маємо розуміти, в чому полягають наші обов’язки, тобто діяти в рамках закону і в рамках своєї відповідальності.
По-друге, ми можемо навчитися ще краще працювати в команді, передавати слово, лідирувати і відступати, коли це потрібно. У цьому і полягає успішна командна робота.
Олександр Потапов: Ми навчимося відповідати за свої слова. Після зимових канікул ми відкриємо програму і зрозуміємо, чи виконали свої обіцянки.
Магдалина Димид: Я хочу чітко виконувати свою роботу. Візьми і зроби – все як у девізі УКУ. Не делегувати і не відкладати, а зробити якісно. Хочу бути частиною чогось більшого, творити УКУ та його історію спільно з драйвовими людьми поруч.
Марта Дідула: Для мене важливо вміти домовлятися, адже я відповідатиму за фінансову підтримку. Треба домовлятися з фінансисти інших організацій, уміти досягати консенсусу.
Спілкувалася Ірина Наумець